НОВИНИ
ДОКУМЕНТИ






:: начало :: търсене в сайта :: морски вестник :: библиотека :: морски колекции :: спомени :: за нас :: коментар
 











„АСПАРУХ” - ОТ ПРЕДСТАВИТЕЛЕН КАТЕР (1940 Г.) ДО СКРОМЕН МОРСКИ ТРУЖЕНИК ДНЕС
Моторният катер „Аспарух” е сред емблематичните морски плавателни съдове у нас. Построен е във Варненската корабостроителна и машинна корабостроителница през 1940 г., след което плава десетилетия наред не само в Черно море, но и на река Дунав. В биографията му са вписани най-различни назначения – от представителен катер до скромен морски труженик.
В книгата на капитан-пилота Николай Николов – Найк „Пилотаж и влекачна дейност в Пристанище Варна” (Варна, ИК „Стено”, 2006 г.) на стр. 16 четем: „През 1940 г. в Корабостроителна и машинна работилница във Варна е построен първият специализиран съд. Това е така записаната в документацията на пристанището Варненска инспекционна лодка под името „Аспарух”. Изпитанията на съда са проведени на 25.06.1940 г. и е отчетена скорост 9,4 възла при вятър 2 бала и море 1,2 бала с 10 души екипаж и пътници.”... (Написаното е вярно, за разлика от това, което авторът посочва на стр. 56, че „Аспарух” е построен през 1942 г. в „Кораловаг”, Варна).
От същата книга, стр. 17, ще ползваме още един цитат: „В Наредбата на началника на Пристанище Варна за използването на „Аспарух” четем, че: ... предназначенията и са да се ползва...” от капитана-водач при посрещане пристигащи кораби, а също и при изпращането им, когато взимат водач пилот ... за инспекции ... за спасяване. Началникът на пристанището най-малко два пъти в месеца да извика лодката по тревога през деня и нощта”.
От това позоваване на Наредбата, капитан Николов прави неправилния извод, че: „м/л „Аспарух” е първият съд със спасителни функции”. Това не е вярно. Първите морски плавателни съдове у нас със спасителни функции са държавните влекачи в пристанищата Варна и Бургас, като това е разпоредено официално още по време на Първата световна война.
Но по-нататък капитан Николов може да ни бъде полезен със следващата информация: „Скоро след постройката („Аспарух”) е прехвърлен в Русе, където работи до 1953 г. От 1953 г. върнат в гр. Варна, а през 1968 г. двигателят му „Хеншел” с 95 к.с. е заменен със SKL – 100 к.с. От 04.08.1953 г. се използва като пилотски катер в района на залива и пристанището до идването на пилотския катер „Нереида” от ГДР”...

Пълният текст на статията на Атанас Панайотов можете да прочетете в рубриката „От фондовете на Държавен архив Варна”