НОВИНИ
ДОКУМЕНТИ
:: начало :: търсене в сайта :: морски вестник :: библиотека :: морски колекции :: спомени :: за нас :: коментар
В сърцето на Железни врата:
ДЕЦЕБАЛ - УВЕКОВЕЧЕНИЯТ ЦАР НА ДАКИТЕ
В сърцето на величествените Железни врата, където река Дунав прорязва могъщи скали, се извисява внушителна фигура, която сякаш е изваяна от самото време. Това е скалната скулптура на Децебал, един от най-емблематичните дакийски владетели.
Скулптурата на дакийския цар е най-високият скален релеф в Европа с височина 55 м и ширина 25 м. Tази монументална творба е поръчана от румънския бизнесмен Йосиф Константин Драган, който решава да увековечи паметта на древния цар. Проектът е реализиран между 1994 и 2004 година и е дело на екип от 12 скулптори, които с изключително майсторство са превърнали безформената скала в портрет на един от най-славните владетели на даките. За сравнение главите на четиримата президенти на САЩ издялани в планината Ръшмор през периода 1927-1941 г. са "само" по 18 м високи всяка - не се осъществяват плановете за президентски фигури до кръста поради липса на финансиране.
Децебал е бил цар на даките през I век сл. Хр. (87 - 106 г.) известен със своята смелост. Служел си е с умела военна стратегия, която му позволява да води продължителни войни срещу римляните. Въпреки че в крайна сметка даките са победени, Децебал е останал в историята като символ на съпротивата срещу римското господство.
Скалната скулптура на Децебал е лесно достъпна за туристите. Тя се намира на румънския бряг на река Дунав, близо до град Оршова. Мястото може би не е случайно избрано. На отсрещния сръбски бряг на р. Дунав се намира древна паметна плоча, известна като Траянова плоча, поставена от император Траян по случай завършването на строежа на Дунавския южен път (Via iuxta danuvii). Най-впечатляващата гледка към скулптурата на Децебал се открива от водата, поради което много туристи избират да се качат на малки туристически кораби, които плават на къси интервали през деня от близкия румънски град Оршова. Пътуването с кораб позволява да се насладите на красотата на Националният парк "Железни врата" и да се полюбувате на монументалната фигура на Децебал отблизо. За по-малките плавателни съдове има обособен кей на около 100 м от скалната забележителност, до който се стига по стръмни стълби. 
Въпреки че скалната скулптура на Децебал е впечатляваща с размерите си и след завършването й през 2004 г. е вече утвърдена туристическа атракция, възниква въпроса за необходимостта от подобен проект. Естествената красота на Железни врата е достатъчна и без монументалната структура. Изкуствената човешка намеса по-скоро нарушава хармонията на пейзажа. Вярно е обаче, че скулптурата е своеобразен паметник на историята и културата на региона, допринася за популяризирането му и дава препитание на не малко хора обслужващи туристопотока. 
Под лицето на Децебал има надпис на латински, който гласи „DECEBALUS REX-DRAGAN FECIT“ („Крал Децебал - направен от Драган“), което за някои е знак за прекалено голямо самочувствие на финансиралия проекта бизнесмен. Други пък смятат, че по този начин се подчертава ролята на Драган за създаването на този уникален паметник. Драган е водеща фигура в движенията за протохронизъм и дакизъм - националистически идеологии, които се опитват да представят Румъния като основната люлка на цивилизацията и които идентифицират Румъния с даките и древна тракийска империя. Подобна е и идеята зад името на все по-популярната през последните години румънска марка леки автомобили.
Скалната скулптура на Децебал е безспорно впечатляваща и привлича вниманието на туристи от цял свят. Тя е символ на богатата история и култура на региона и напомня за смелостта и борбения дух на дакийския цар. Въпреки споровете относно необходимостта от подобен проект, скулптурата на Децебал е вече неразделна част от пейзажа на Железни врата и е един от популярните туристически обекти в Румъния.
Пресиян ПАНАЙОТОВ
Снимки автора