ВЪЗРАЖДА ЛИ СЕ БЕТОННОТО КОРАБОСТРОЕНЕ В БЪЛГАРИЯ?
Начало на разкрой на стоманата за строителството на Хибриден плаващ док в „ТЕРЕМ-КРЗ Флотски арсенал - Варна“ ЕООД
В ТЕРЕМ-КРЗ „Флотски арсенал - Варна“ ЕООД бе подписан договор с хърватската компания ADRIA DOCKS за изграждане и доставка на хибриден (стоманобетонен) плаващ док. Проектирането на съоръжението беше възложено на Norden Shipdesign House Turkiye, а проектът е финализиран със съдействието на компанията Impecca Marine. Размерите на плаващия док са: обща дължина - 85 м, широчина между кулите - 16 м, товароподемност - 2500 т. Процесът на изграждане на плаващия док е планиран, а доставката му се очаква през есента на 2025 г. Съоръжението е проектирано с акцент върху лесната експлоатация, безопасната работа и намаленото въздействие върху околната среда. Новият плаващ сух док ще помага при изграждането, ремонта и поддръжката на яхти, мегаяхти и други плавателни съдове.
На 24 септември т.г. на територията на цех „Корпусен“ в „ТЕРЕМ-КРЗ Флотски арсенал - Варна“ ЕООД се състоя церемония, с която бе поставено началото на разкрой на стоманата за проекта за строителство на Хибриден плаващ док (Hull N:FA2312HDD). На събитието присъстваха представители на възложителя на проекта ADRIA DOCKS, дизайнерите на съоръжението от Norden Shipdesign House Turkiye, проджект мениджърите от Impecca Marine, както и представители на класификационната организация RINA, мениджъри на фирми-подизпълнители, които ще бъдат ангажирани по проекта, ръководството на дружеството, както и много други ръковoдители и работници.
Търговският директор Радослав Костадинов приветства всички гости на събитието: „През април т.г. подписахме може би един от най-важните договори за дружеството ни за последните 10 години. Днес с радост мога да обявя пред вас, че с тази церемония за начало на разкрой на стоманата за проекта, слагаме официалното начало на строителството на дока. Благодаря на всички колеги за съдействието и изключителния хъс, с който приеха новия проект. Надявам се този пламък да остане да гори във всички нас и след година да се съберем отново, за да издадем успешно проекта.“
Командата за начало на разкроя бе дадена от производствения директор Стоян Стоянов.
Плаващият док е проектиран с акцент върху лесната експлоатация, безопасната работа и намаленото въздействие върху околната среда. Новият плаващ сух док ще помага при изграждането, ремонта и поддръжката на яхти, мегаяхти и други плавателни съдове. Размерите на съоръжението са: обща дължина - 85 м; широчина между кулите - 16 м; товароподемност - 2500 т.
Със строителство на Хибриден плаващ док (Hull N:FA2312HDD) флотските арсеналци правят опит да възродят бетонното корабостроене в България. Началото на железобетонното корабостроене у нас е поставено по време на Втората световна война в Държавната корабостроителница във Варна, която изпълнява и германски военни поръчки. Технологията е германска, но на практика германците не получават поръчаните железобетонни кораби, които са довършени след края на войната и са взети от СССР, като още през есента на 1944 г. са определени като военни трофеи. През 1950, 1952 и 1953 г. са построени три железобетонни танкера тип „Емба“, всеки с товароподемност 3200 т. През 1950 и 1952 г. са построени общо 20 железобетонни баржи, всяка с товароподемност 600 т. През 1954 г. са построени 5 железобетонни рибопреработващи завода от проекта М16, всеки с брутна вместимост 539,6 бр.р.т., и 2 железобетонни брандвахти (общежития) от проекта М56, всяка с брутна вместимост 1902,2 бр.р.т. През 1951 г. е построен плаващ железобетонен кран с брутна вместимост 800 бр.р.т. (Данните са по книгата на Тремол Иванов „Страници от историята на българското корабостроене“, Варна, 1998 г.).
Сведение за железобетонно корабостроене във Варна откриваме и в разсекретен доклад на ЦРУ от 7 юни 1957 г. В него се отбелязва, че построената през пролетта на 1954 г. в Корабостроителницата „Нептун“ (по-късно Завод № 3, цех за железобетонно корабостроене) железобетонна („циментова“) баржа се дооборудва с „метални части“.
Истинският бум на железобетонното корабостроене у нас настъпва след 1959 г. Тогава, в продължение на три десетилетия, са построени над 200 железобетонни плаващи работилници по българския проект 889 за клиенти от СССР. Няколко плавателни съда остават и за български фирми и институции. Това е интересна тема, която ще представим в следваща публикация.
Атанас ПАНАЙОТОВ
Така ще изглежда хибридният (стоманобетонен) плаващ док, който вече се строи във „Флотски арсенал“. Илюстрация „Флотски арсенал“.
Начало на разкроя на първия лист корабостроителна стомана. Снимка „Флотски арсенал“.
Официалните лица на церемонията позират с първия изрязан детайл – логото на „Флотски арсенал“, което ще бъде монтирано на видно място на новия Хибриден плаващ док (Hull N:FA2312HDD). Снимка „Флотски арсенал“.
И през 1956 г. във Варна продължават да се строят железобетонни кораби по германски проект.
Източник: Държавен архив – Варна, фонд 616 („Българска фотография“).
Факсимиле от разсекретения доклад на ЦРУ от 7 юни 1957 г. за Корабостроителния завод във Варна.