НОВИНИ
ДОКУМЕНТИ
:: начало :: търсене в сайта :: морски вестник :: библиотека :: морски колекции :: спомени :: за нас :: коментар
СТРАНИЦИ ОТ ИСТОРИЯТА НА ГРАЖДАНСКОТО ХИДРОГРАФСКО
ДЕЛО В БЪЛГАРИЯ

Преди 135 години: 1889 г. По поръчение на българското правителство английският инженер сър Чарлз Хартли (Sir Charles Hartley - 1825 - 1915 г.) извършва хидрографски проучвания на акваторията на бъдещото модерно бургаско пристанище, за да направи идеен проект за неговото изграждане. Сър Чарлз Хартли е главен консултант на Европейската комисия за река Дунав в продължение на 40 години. Проучването му за характера на морското дъно на бъдещото бургаско пристанище съдържа неточни изводи, които по-късно затрудняват дейността на проектантите и строителите на Пристанище Бургас.
Преди 130 години: 1894 г. Започват метеорологичните наблюдения по черноморското ни крайбрежие, а от 1895 г. към тях се прибавят и хидрологичните - измерване на морското равнище по водочетните стълбове (пегели), установени във Варненското и в Бургаското пристанище. Измерванията отначало се извършват от митнически служители, а след това от пристанищните органи и военнослужещи от Флота.
Преди 125 години: 1899 г. Приет е Закон за полицията на крайбрежията и пристанищата. Според чл. 7 пристанищата преминават под ведомството на Министерството на обществените сгради, пътищата и съобщенията. Дотогава те се управляват от Министерството на финансите чрез управителите на митниците, без да бъдат упълномощени от какъвто и да е закон или правилник.
Преди 115 години: 14 август 1909 г. От тази дата поддържането на фаровете по българското Черноморие се поема от българската държава, съответно от нейната морска администрация. Това става възможно след обявяването на независимостта на България на 22 септември 1908 г. Френското дружество Collas et Michel, което строи и поддържа фаровете по Черноморското крайбрежие от 1855 г., е принудено да се оттегли от България. Българската пристанищна администрация вече е построила пристанищните фарове в Бургас и Варна, а от този момент и останалите фарове преминават под нейно управление. За кратко време след това - през 1910-1914 г., са построени нови фарове на Галата и островите Св. Иван и Св. Анастасия, а през 1928 г. се съставя програма и през 30-те години на практика са модернизирани всичките фарове по българското Черноморие. По същото време румънските власти също модернизират фаровете на Шабла и Калиакра, които по това време са на тяхна територия.
Преди 110 години: 1914 г. Публикувано е „Разпределение на службите при Главната дирекция на железниците и пристанищата” (на основание Закон за експлоатацията на българските железници и пристанища от 1908 г.). В него подробно са описани всички задачи, изпълнявани от пристанищната администрация, която тогава е наречена „Пристанищна служба”.
Преди 110 години: 13 февруари 1914 г. С разпореждане на Главната дирекция на железниците и пристанищата до комендантите на егейските пристанища Дедеагач и Портолагос се постановява да не се събират „от корабите никакви фарови права, догдето те не се откупят от държавата ни”.
Преди 110 години: 21 февруари 1914 г. С известие до мореплавателите Отделение „Пристанищно” на Главната дирекция на железниците и пристанищата уведомява, че „новопостроеният фар на остров Св. Иван, ... ще почне да се пали от 20 февруари текущата година”.
Преди 110 години: 3 юни 1914 г. Отделение „Пристанищно” публикува в известие до мореплавателите (на френски език), че започва да действа „новоинсталирания фар на остров Света Анастасия (Бургаски залив)”.
Преди 100 години: 1924 г. От 1 януари започва да функционира хидрометеорологическата станция „Оряхово“, км 678,0 на река Дунав. Котата на нулата на пегела е 21,56 м във височинна система Черно море - Варна. Ширината на реката при средни води е 900 м.
Преди 95 години: 1929 г., 15 юли. Приет е Закон за управление и уредба на Българските държавни железници и пристанища. Управлението на пристанищата и корабоплаването се обособява в отделна Дирекция на пристанищата и корабоплаването към Главната дирекция на железниците и пристанищата. Дирекция на пристанищата и корабоплаването има бюджет отделен от бюджета на железниците и се състои от две отделения: първото - за експлоатация на пристанищата и корабоплаването, и второто - за изучаване и постройка на пристанища. Началник на първото отделение става о. з. капитан ІІ ранг Коста Скутунов - флотски офицер, който преди това е бил и адютант на цар Борис ІІІ.
Преди 85 години: 1939 г. През м. юли започва монтажът на доставената от германската фирма „Юлиус Пинч” звукова инсталация на Фар „Галата”.
Преди 85 години: 1939 г. Към края на годината, в допълнение на румънските знаци, на характерни и трудни за преминаване през нощта места, край българското дунавско крайбрежие функционират 25 знака (17 брегови и плаващи светлинни, 8 плаващи обикновени). От тях само плаващите светлинни знаци своевременно са прибирани през зимните месеци и след очистването на реката след всякакви ледени образования са поставяни отново. Бреговите светлинни знаци, за разлика от румънските, остават по местата си и се поддържат в услуга на корабоплавателите до последния момент преди предотвратяване на плаванията по реката. Продължава интензивния телеграфен обмен с останалите дунавски хидрографски служби. Отначало само се разменят данните от водочетните станции, а след това - сведения за положението и разместването на знаците, за заледяванията и др. Изпращането на сведенията става с безплатни шифровани телеграми. Ежедневно, към 9.00 ч. Хидрографната служба - Лом, разполага с точни данни за нивото на реката в по-главните наши водочетни станции, а към 14.00 ч. - данните от чуждестранните водочетни станции по река Дунав и по притоците Драва, Тиса и Сава.
Преди 80 години: 1944 г. С писмо от 2 ноември началникът на Варненската крайморска област и пристанище капитан Хр. Русев съобщава на фаровия надзорник на Фар Шабла, че от 4 ноември с.г. „фарът ще работи непрекъснато от залез до изгрев слънце“.
Преди 75 години: 23 март 1949 г. С Постановление № 11 от 23 март и Протокол № 23 на Министерския съвет, тогавашната Хидрографска служба, създадена към Дирекция „Водни съобщения” - Пристанище Варна, преминава към Министерството на народната отбрана (МНО), заедно с инвентара и цялото си специално техническо оборудване. Но с това не се прекъсва 40-годишният период, през който морската администрация поддържа фаровете и средствата за навигационно ограждане (бреговите навигационните светлини и несветещи знаци). Нейна грижа остават пристанищните фарове, а по-късно и почти всички навигационни знаци без главните фарове.
Атанас ПАНАЙОТОВ

Типова водочетна станция на българския бряг на река Дунав, 30-те години на ХХ в. Източник: Годишник на Дунавската измервателна служба, том І (1937-1940 г.), С., 1942 г.
Снимка на светещ плаващ навигационен знак, закотвен пред българския бряг на река Дунав, 30-те години на ХХ в. Източник: Годишник на Дунавската измервателна служба, том І …
Разпореждане на отделение „Пристанищно“ до началника на митницата в Портолагос и комендантите на пристанищата Дедеагач и Портолагос от 13 февруари 1914 г. относно фаровите такси от фаровете по българското беломорско крайбрежие.
С „Известие до мореплавателите“ от 6 юни 1914 г.  отделение „Пристанищно“ съобщава за началото на експлоатацията на фара на остров Света Анастасия.
Инженер сър Чарлз Хартли (Sir Charles Hartley - 1825 - 1915 г.). Източник: https://upload.wikimedia.org
Скица на светещ плаващ навигационен знак, закотвен пред българския бряг на река Дунав, 30-те години на ХХ в. Източник: Годишник на Дунавската измервателна служба, том І …
Типова помощна метеорологическа станция, използвана в българските дунавски пристанища през 30-те години на ХХ в. Източник: Годишник на Дунавската измервателна служба, том І …