НОВИНИ
ДОКУМЕНТИ
:: начало :: търсене в сайта :: морски вестник :: библиотека :: морски колекции :: спомени :: за нас :: коментар
О.З. КАПИТАН ІІІ РАНГ ГЕОРГИ ГЕНЧЕВ ИМА КОЛЕКЦИЯ ОТ
БЛИЗО 30 000 ДЖОБНИ КАЛЕНДАРЧЕТА (1)

Джобните календарчета имат дълголетна история, която продължава и в наши дни. Колекционирането им е не по-малко интересно от филателията и от нумизматиката, а отделни екземпляри от тях дават на изследователите ценна информация за събития, личности, постижения на науката и техниката, и др. Това отдавна е разбрал о.з. капитан ІІІ ранг Георги Генчев, който започва да колекционира джобни календарчета още от най-ранна детска възраст. Потомствен флотски офицер, той отделя специално внимание на морската тема. Част от неговата колекция в тази насока ще представим в поредица публикации в „Морски вестник“, за което му благодарим.
Сред морските среди името на Георги Генчев е добре познато, а за останалите читатели ще съобщим, че той е от випуск „Родопски“ на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ (1978-1983 г.). Служи като офицер в българските ВМС до 1996 г. Последната му длъжност е командир на корветата „Решителни“. Офицерът, на когото сдава кораба и длъжността, се казва Кирил Михайлов - днес контраадмирал и командир на ВМС.
В цивилния живот, през 1997 г. първо започва работа в Параходство БМФ. До 2008 г. е директор на дирекция „Човешки ресурси“. В периода 2009 - 2012 г. е отначало заместник-генерален директор, а след това - генерален директор на Държавното предприятие „Пристанищна инфраструктура“. По-късно изпълнява различни длъжности в няколко други фирми, свързани с морския бизнес. Независимо от това къде и какво работи, Георги Генчев продължава да колекционира джобни календарчета. Съдбата му изпраща истински джакпот като награда за неговото постоянство. Оказва се, че неговата тъща е сред най-големите колекционери на джобни календарчета. Тя му подарява своята колекция, в която има уникати от световна величина.
Най-старото календарче в тази колекция е от далечната 1886 г. То е от САЩ е изработено ръчно, като серията му е само от шест екземпляра. Поръчано е от много богат евреин по повод златната му сватба. Календарчето е подарък от ученичка на тъщата, която го е закупила на търг в САЩ. Първоначалната му цена е била 850 щатски долара. На каква сума е купено, не се знае. Но се знае, че днес цената му е толкова висока, че богати колекционери предлагат на собственика на календарчето сам да назове цената му. Но отговорът винаги е бил един и същ: „Не се продава!“
Атанас ПАНАЙОТОВ
(Следва)

1964 г. Джобно календарче на КЗ „Г. Димитров“ - Варна. Фотомонтаж от няколко елемента: м/к „София“, момиче с пионерска връзка, бутилка шампанско и форщевен. Варненските корабостроители имат основание да се гордеят с първият от серията 6310-тонни кораби за генерални товари, построени от тях. Флагът на „София“ е вдигнат на 10 юли 1963 г., но кръстница на кораба не е момичето с пионерската връзка, а Теменужка Василева - съветничка от Софийския градски народен съвет.
1966 г. Още едно джобно календарче на КЗ „Г. Димитров“ - Варна. Тук няма никакъв фотомонтаж. Виждат се ясно корпусите на два кораба в строеж: „Велико Търново“ и „Габрово“. „Велико Търново“ е вторият от серията „София“. Флагът му е вдигнат на 5 февруари 1965 г. „Габрово“ е последният от серията „Варна“. Флагът му е вдигнат на 28 април 1965 г.
1968 г. Имахме не само „Балкантурист“. Имахме и „Родинатурист“!
1970 г. Отново джобно календарче на КЗ „Г. Димитров“, този път с м/к „Верила“ - първи от серията 10 000-тонни въглевози.  Снимката е направена на 23 юни 1969 г. (или няколко дни по-късно), когато „Верила” изплава в доковата камера. На тази снимка корабът е на достроечен кей.
1973 г. Джобно календарче на Параходство БМФ. На снимката е „японецът“ м/к „Стара планина“. 9423-тонният въглевоз „Стара планина” е вторият от серията тип „Средна гора”. Влиза в експлоатация на 31 декември 1964 г., когато в японския град Шимизу вдига български флаг.
1979 г. Джобно календарче и новогодишна картичка от Пристанищен комплекс Бургас. На преден план се вижда обработката на м/к „Златоград“.
1984 г. Джобно календарче на Параходство БМФ. На снимката е третият пореден от серията „Петимата от РМС” 38 510-тонен кораб за насипни товари „Адалберт Антонов“. Влиза в експлоатация на 17 септември 1979 г.