НОВИНИ
ДОКУМЕНТИ
:: начало :: търсене в сайта :: морски вестник :: библиотека :: морски колекции :: спомени :: за нас :: коментар
„БЪДЕЩЕТО Е В УСВОЯВАНЕТО НА НОВИТЕ
ПЛАТФОРМИ И ПРИДОБИВАНЕТО НА НОВИ
СПОСОБНОСТИ“

Интервю с командира на Флотилия бойни и спомагателни кораби флотилен адмирал Велко Велков

- Г-н флотилен адмирал, с какво ще запомним отминалата 2024-та година? Изпълни ли Флотилията планираните задачи?
- Успешно изпълнихме тактическите учения на единичните кораби и на дивизионите. Това подготви екипажите за тактическото учение на флотилията „Черно море 2024“, където проверихме готовността им за участие в националното военноморско учение с международно участие „Бриз „2024“. Достойно се представиха нашите участници в международното водолазно учение „Тритон 2024“, в българо-румънското противоминно учение „Посейдон 2024“, което увеличи мащаба си и броя на участниците в него. И двете учения бяха планирани и ръководени от Щаба на Флотилията. С различен брой офицери участвахме във военноморски учения в рамките на НАТО - както в щабове, така и на различни кораби.
- Какви са по-мащабните учения и тренировки, които предстоят за изпълнение от командирите, щабовете и екипажите на корабните формирования в национален и в международен план през 2025-та година?
- Планът за дейността на Флотилията през 2025 г. е утвърден от командира на ВМС. По-различното от 2024 г. е например това, че „Посейдон 2025“ ще премине при домакинството на румънските ВМС - нашият щаб няма да участва, а само ще изпратим сили за участие. По-важното е това, че от м. януари България поема командването на новосъздадената Противоминна група в Черно море MCM Black Sea и съгласно заповедта на командира на ВМС бреговият и походният щаб, както и силите за участие ще бъдат от състава на Флотилията. Затова нашият фокус още от сега е насочен към подготовката на щабовете и на екипажите.
- В края на 2025-та година ще влезе в строя първият от строящите се два многофункционални модулни кораба. На какъв етап е подготовката на екипажа на бъдещия „Храбри“?
- На практика, подготовката на част от екипажите и на двата кораба започна веднага след подписването на договора за тяхното строителство. Изграждането им върви заедно с подготовката на екипажите, това е най-доброто решение. До този момент 83 военнослужещи от двата екипажа са преминали различни форми на обучение: курсове във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ и специализирани курсове, организирани от фирмата-строител и от фирмите-производители на различните видове въоръжение. Всичко това става по график и нямаме никакви закъснения. Това ми дава основание да се надявам, че до деня, в който ще вдигнем флага на „Храбри“, неговият екипаж ще бъде напълно подготвен за изпълнението на поставените му задачи.
- Част от Вашата офицерска кариера е преминала на противоминните кораби, а сега, в състава на Флотилията, командвате и два дивизиона противоминни кораби с различно въоръжение: миночистачи и минни ловци. Можем ли да кажем, че по този начин нашите ВМС са с повишени способности по отношение на борбата с минната опасност?
- Да, кариерата ми на морски офицер започна на противоминен кораб. Всеки флот би имал по-добри противоминни способности, ако има в състава си и миночистачи, и минни ловци. Не са много такива флотове в света и нашите ВМС понастоящем са сред тези. За съжаление, миночистачите ни са съветско производство и отдавна са прехвърлили жизнения цикъл, заложен в тях още при проектирането им. Добре е, че успяваме да ги поддържаме до равнище, което позволява на екипажите да изпълняват поставените им задачи. Ходът на времето обаче е неумолим и рано или късно, съгласно Плана за развитие на Въоръжените сили, ще трябва да се разделим с тях.

Флотилен адмирал Велко Велков.
Успехите на минния ловец „Струма“ бяха отличени от списание „Клуб Океан“ с наградата за екипаж на 2024-та година. Фото Гинчо ГИНЧЕВ.
На международното водолазно учение „Тритон 2024“ бяха демонстрирани нови образци на техническо оборудване за действия под вода. Фото Гинчо ГИНЧЕВ.
През 2024-та година екипажът на корветата „Бодри“ отбеляза 35-та годишнина на кораба под български военноморски флаг. Фото Иван САВОВ.
Екипажът на миночистача „Прибой“ за пореден път доказа, че възрастта на кораба не е предел при изпълнение на поставените задачи. Фото Петър ПЕТРОВ.
Освен че са морално остарели, поддръжката им става все по-трудна поради липса на резервни части и невъзможността те да бъдат закупени. Напреднахме в усвояването на минните ловци, вече там тайни за нас няма - Трети дивизион противоминни кораби блестящо се справят с тази задача. Програмата за модернизация на Въоръжените сили ще бъде изпълнена и ние ще подменим миночистачите с минни ловци. Убеден съм, че те ще бъдат усвоени от Шести дивизион противоминни кораби и така ние ще имаме два напълно взаимнозаменяеми противоминни дивизиони. Там е бъдещето на противоминните ни сили. Тактиката за използване на минните ловци в Черно море опроверга някои скептици, които с години „проповядваха“, че те са неподходящи за нас. Напротив! Постигнатите резултати от експлоатацията на тези платформи в наши условия са много добри. 
- Вашите подчинени живеят във Варна и в Бургас. През последните десетилетия Бургас се развива като модерен град с много достойнства и по нищо не отстъпва на Варна. Има ли все още категорични предпочитания сред военнослужещите за избор на гарнизон, където да служат?
- Да, става въпрос за двата най-добри за живеене града у нас. Но отговорът ми на този въпрос не може да бъде еднозначен. Мога да дам много примери за военнослужещи, които са сменили единия гарнизон с другия поради една или друга причина. Основният фактор за семейните военнослужещи при вземането на това решение е именно семейството. Младите офицери и старшини, които не са семейни, имат други мотиви: да служат на по-модерните платформи, които им дават възможности за кадрово израстване. Така, например, се получи с перспективата за получаването на двата новопостроени многофункционални модулни кораба в Първи дивизион патрулни кораби. Проблемът е повече при старшите офицери, при които смяната на гарнизона носи повече минуси, отколкото плюсове. Но политиката в нашите ВМС винаги е била такава: ако иска един офицер да израства в кадрово отношение, той трябва да премине през определени позиции и длъжности, които са както в Бургас, така и във Варна. Образно казано, в това движение трябва да използваш и левия, и десния си крак - не можеш да подскачаш само на единия! Е, по принцип понякога може, но само до едно определено ниво.
- Как виждате бъдещето на Флотилията през следващите няколко години?
- Виждам я като модерно, развиващо се формирование, с много млади, мотивирани и отлично подготвени офицери, старшини и матроси. Това няма да стане от само себе си, затова усилията на Щаба на ВМС и на Щаба на Флотилията са насочени в това направление. Бъдещето е в усвояването на новите платформи и придобиването на нови способности. Само така ще можем да изпълняваме мисията, която ни е възложена като военно формирование: гарантиране на безопасността на морските ни фарватери и целостта на Република България.
Атанас ПАНАЙОТОВ

Това интервю, (с малки съкращения) под заглавието „Бъдещето е в нови платформи и способности“ бе публикувано във в. „Българска армия“, бр. 1 (24 299) от 3 януари 2025 г.