ШУМЪТ НА АРОГАНТНОСТТА (РАЗМИСЛИ В СТРАСТНАТА СЕДМИЦА) Нека УВЕРЕНОСТТА бъде с вас!
От Star Wars (леко променено)
Да убеждавам морските читатели на „Морски вестник“, защо УВЕРЕНОСТТА на море е от изключително значение е излишно. Всеки, който е дишал морския въздух в открито море се е сблъсквал с кризисни ситуации, където паниката или колебанието са критично опасни. Ако сте капитан или дори част от екипаж, останалите ще очакват от вас компетентни и уверени действия по време на несигурност.
Какво е УВЕРЕНОСТ?
- Увереност е да се доверите на себе си, във вашите умения и компетентност, във вашата преценка и във вашите инстинкти.
- Увереността е сила, която от своя страна, вдъхва увереност на хората и помага за поддържане на ред и спокойствие.
Ако се вгледаме в спектъра на увереността, задължително трябва да отчетем, както прекомерната самоувереност, така и арогантността, като състояния от манталитета на личността. Трите състояния имат много различни вибрации и са свързани с това как виждаш себе си и се представяш пред другите. Те вървят ръка за ръка по тънък лед и преминаването от увереност в свръхувереност или в арогантност не е трудно и може да стане дори без се осъзнава.
Обобщавам:
- Увереност - здравословно самочувствие, подчинено на компетентност и инстинкт.
- Свръхувереност - надценяване на способностите. Прекалената самоувереност е опасна.
- Арогантност = его + увереност или свръхувереност + потискане на другите. Това е комплекс за превъзходство.
Морето и кризисните ситуации не се интересуват колко добър мислиш, че си. Истинската увереност се гради върху умения, практика и уважение към морето, а не върху ЕГОТО.
На море прекомерната самоувереност и арогантност могат да бъдат сериозно опасни, всеки по свой, различен начин, но с еднакво вредни последствия. … Пълния текст на тази статия на капитан Румен ГЕОРГИЕВ (в PDF-формат) можете да прочетете тук.
„Индианаполис“ - крайцер на ВМС на САЩ - Арогантно/небрежно решение … На снимката: Национален мемориален парк в Индианаполис, издигнат в памет на загиналите моряци от крайцера.
Източник: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/
„Титаник“ беше наречен „непотопяем“… На снимката: „Титаник“ напуска Белфаст за ходови изпитания, 2 април 1912 г. Източник: https://upload.wikimedia.org/