ИЗГУБИЛ ЛИ Е ЗАКОНЪТ ЗА ДОСИЕТАТА
АКТУАЛНОСТ? Декларацияна Управителния съвет на Съюза на офицерите от резерва „Атлантик”
Управителният съвет на Съюз „Атлантик” реагира с възмущение и тревога срещу опитите да бъде закрита или преформатирана Комисията за разкриване на
документите и обявяване на принадлежност на българските граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия, да бъде отменен или изпразнен от съдържание Законът за досиетата, приет с относителен консенсус от българския парламент.
Подобни политически маневри се предприемат далеч преди да са извадени наяве всички престъпления на комунистическия режим, преди да са осветени тъмните страни от дейността на бившите служби за сигурност, виновни за гибелта на десетки хиляди невинни българи, за осакатените съдби на стотици хиляди наши сънародници и за провала на българския преход към демокрация. Подобни опити оказват негативно въздействие върху националната сигурност и отбраната на страната и ще засилят подозренията на съюзните държави от НАТО и ЕС, че България все не е преодоляла зависимостите си от епохата на Варшавския договор.
Съюз „Атлантик” категорично възразява срещу фалшивите аргументи, че „законът за досиетата бил изгубил актуалност” и че „вече никой не се интересувал от дейността на бившата Държавна сигурност”. Подобни „доводи” могат да залъжат само наивници или по-скоро представляват удобен параван за прикриване на користни, нечисти и антибългарски интереси. В страна, където от Конституционния съд до последния общински съвет заседават, взимат управленски решения и правораздават сътрудници на бившата Държавна сигурност, не може да се говори за „морално основание”, за „отдавна отминали събития“ и за „никого неинтересуващи архиви“.
Прехвърлянето към архивите на всички документи на службите за сигурност на бившия комунистически режим практически ще прекъсне достъпа на обикновените граждани до тях, ще лиши широката общественост от информация за дейността на служители и сътрудници на службите, за явното и скритото им влияние върху цялостния живот на страната ни след 1991 г., за несекващите им амбиции да участват в държавното управление.
В страна, където все още не е уточнен броят на избитите без съд и присъда след 9 септември 1944 г., където още не се знае колцина след смъртта си са били осъдени от тричленките на т. нар. народен съд и колцина са били умъртвени по най-садистичен начин в комунистическите лагери на смъртта до 1961 г., няма законно, морално и човешко основание да бъде теглена черта над миналото и да зазвучат фанфарите на вечна правда, обич и всеопрощение. Няма как да бъдат забравени изпълнители и сътрудници от „тихия фронт”, както и стратезите и извършителите на „възродителния процес“ в България.
Да бъде закрита единствената държавна комисия, която разкрива миналото на тайните служби на комунистическия режим, която зрънце по зрънце вади Истината за съдбата на нацията и на милиони нейни представители в течение на близо половин век, която разкрива зависимостите на множество лица, участващи или устремени към властта и разминира бъдещето ни, представлява покушение срещу Историята и срещу Съвестта на България.
Съюз „Атлантик” вече има подобна декларация (20.12.2010 г. - www.atlantic-bg.org). Припомнихме, че във всички новоприсъединили се към евроатлантическите структури държави проблемът за влиянието на бившите специални служби върху дипломатическия апарат отдавна е решен. Но в България след близо 10-годишно членство в НАТО и почти 7-годишно членство в ЕС това влияние продължава, с което се подкопава доверието към страната ни като надежден съюзник.
Днес, когато българската интелигенция апелира за морален катарзис, с огорчение констатираме, че положението се влошава, че страната ни се хлъзга назад, към неизживяното комунистическо минало. Изправяме се пред опасността да изгубим фундаментални демократични завоевания, пред риска да излезем от Европейския съюз и НАТО и „неочаквано” да се окажем член на Евразийския съюз, заедно с част от бившите източноевропейски и азиатски републики на СССР.
Съюз „Атлантик” категорично се разграничава от предложението на т. нар. патриотични казионни пенсионерски съюзи и асоциации на бивши военнослужещи, част от които се оглавяват от сътрудници или служители на бившите служби за сигурност.
Обръщаме се към президента на страната и депутатите от Народното събрание да не допуснат разрушаването на политическия консенсус, с който бе приет Законът за досиетата и бе създадена Комисията за разкриване на документите и обявяване на принадлежност на българските граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия. Управителен съвет на СОР „Атлантик”