МОРСКИ АКЦЕНТИ В МИЛИЦИОНЕРСКИЯ
ПЪТЕВОДИТЕЛ НА ВАРНА ОТ 1947 Г.
Нека читателите на „Морски вестник” не се учудват – такъв пътеводител на Варна наистина съществува и той е издаден през 1947 г. от Областното управление на народната милиция във Варна. Джобен формат, с обем от 64 страници и с твърди корици, а издателят фигурира като последно изречение на последната страница. В замяна на това пък на корицата е отпечатана рисунка на милиционер с шмайзер – чудесна емблема на една морска столица!
Впрочем, в пътеводителя няма и следа от лозунга на 30-те години на ХХ век, че Варна е царицата на Черно море. Тук намираме само скромната констатация, че: „Морската градина и морските бани правят от Варна хубав курортен град”. А пристанището на Варна не е прозорец към света, както сме свикнали да го приемаме днес. Тогава то е „вратата на нашата страна към великия и братски Съветски Съюз”, защото „На Варненското пристанище съветски параходи носят ценни за нашето стопанство стоки”.
И все пак, не липсват и суперлативи. Например: „Във Варна се намира единствения в страната ни Аквариум, където може да се види цялата фауна на Черно море”. Най-категорично се твърди, че Морският музей във Варна е „Единствен по рода си в България и Балканския п-в”... В България – да, но на Балканския полуостров?
Сигурно по това време варненци много са боледували, защото пътеводителят на челно място публикува списък на лекарите във Варна, списък на акушер-гинеколозите, списък на зъболекарите, списък на аптеките, списък на болничните заведения, координати на Общинската здравна служба, на Общинската химическа лаборатория, на Областната хигиенна лаборатория. На второ по важност място са поставени адвокатите. Едва след тях идва ред на училищата и на индустриалните предприятия. В списъците откриваме „Морското народно училище” и „Българското акционерно дружество за строене на кораби „Кораловаг”. Държавната корабостроителница обаче я няма. Никъде не фигурира и акционерното Българско търговско параходно дружество (в ликвидация), но пък има телефоните на кооперация „Български риболовец” и на кооперация „Морски техник”.
Има обаче разписанието на пътническите моторни кораби на държавното предприятие „Български морски флот”, които поддържат линията Варна – Балчик – Каварна и обратно. Няма делник, няма празник, корабите плават всеки ден!
Изглежда, че през 1947 г. народната милиция не е имала нищо против пазарната икономика и е публикувала няколко страници реклами на частни предприятия. Сред тях е и акционерното дружество „Български трикольор” с предмет на дейност „рибарски мрежи и таляни”.
Каталогът не е безплатен. Той струва 100 лв. Много или малко? Трудно е да се каже, но издаването на лична карта за член на семейството на всеки варненец, която е валидна за една година, също струва 100 лв.
МОРСКИ ВЕСТНИК
Корицата на „Пътеводител на град Варна” от 1947 г.
Стр. 4 и 5 от пътеводителя.
Разписанието на пътническите моторни кораби на държавното предприятие „Български морски флот”, които поддържат линията Варна – Балчик – Каварна и обратно. Няма делник, няма празник, корабите плават всеки ден!