НОВИНИ
ДОКУМЕНТИ






:: начало :: търсене в сайта :: морски вестник :: библиотека :: морски колекции :: спомени :: за нас :: коментар
 











НОВА КНИГА: „ОТ ЧУКАРИТЕ КРАЙ ЕРМА ДО КАПИТАНСКИЯ
МОСТИК”

„От чукарите край Ерма до капитанския мостик” – така е озаглавена книгата на Евгения Рангелова-Пеева (1941 – 2013 г.), дъщеря на к.д.п. Славчо Рангелов и внучка на к.д.п. Васил Филев (Барбата). Отрано сродена с морето, тя неведнъж съпровожда баща си в различни плавания, израства редом с много моряшки деца, а и по-късно, когато живее и работи в София, не скъсва дълбоката връзка с морето. В продължение на няколко десетилетия Евгения Рангелова-Пеева търпеливо събира късчета от българската морска история, за които е чувала, виждала и чела, за да може знанието за направеното от поколенията на баща й и на дядо й да достигне до повече хора, в това число и да днешните български моряци от търговското корабоплаване.
Като човек на науката (още през 1969 г. става кандидат на техническите науки), тя напълно разбира, че само спомените не са достатъчни, за да бъде представен обективно, който е да е епизод от историята на Българското търговско параходно дружество (БТПД) и на Параходство „Български морски флот” (БМФ). Затова започва упорита работа в архивите. Жертва време и средства, без да очаква похвали и награди. Единственото, което я мотивира, е чувството за дълг пред баща и дядо, пред техните съратници, които не без основание можем да наречем строители на Морска България.
Основната част от книгата заема биографичният очерк за к.д.п. Славчо Рангелов „От чукарите край Ерма до капитанския мостик” (Публикувана за първи път на части в „Морски вестник” от 25 юли до 7 август т.г.). Но самото повествование далеч надхвърля жанровите граници и се превръща в разказ за живота на българския моряк преди и след 1944 г., за неговите морални и професионални качества.
Особен акцент в тази насока представляват статиите „Последната учебна година на мореходците от випуск `32” и „Да имаш право на свободна практика по мореходната и техническата специалност”, в които авторът представя множество поучителни подробности за теоретическата и практическата подготовка на възпитаниците на Морското училище през 30-те години на ХХ век. Разказът „Как през 1961 г. „Кюрдистан” стана „Арда” от Параходство БМФ” бе публикуван първо в Navibulgar News № 5 (с. 20 – 23).
Очерците за капитан Васил Филев – Барбата, и за неговия син капитан Евтим Филев са написани увлекателно и стегнато, с позоваването на документи от държавните и от семейните архиви. С приносен характер е статията „40 години от връщането на Южна Добруджа (Крайовският договор и българските моряци)”, в която подробно се представя дейността на корабите от БТПД, благодарение на която по-голямата част от 67 000 българи от Северна Добруджа се завръщат в пределите на Отечеството заедно с покъщнината си (Публикувана за първи път в печатното издание на „Морски вестник”). Благодарение на Евгения Рангелова-Пеева днешния читател се запознава и с друга колоритна морска личност от средата на ХХ век – к.д.п. Георги Й. Генов, утвърден професионалист, приел през 1962 г. в Нюкасъл танкера „Янтра” и през 1963 г. в Съндърланд танкера „Дунав”. Като препрочита импресиите на ученика от Морското училище Никола Й. Вапцаров от 1932 г., авторът написва кратка, но наситена с интересни факти, история на екипажа на парахода „Бургас”.
Редовните читатели на „Морски вестник” в „От чукарите край Ерма до капитанския мостик” ще открият и други произведения, които са им вече познати. Официалното представяне на книгата, дело на Слав и Калина – децата на Евгения Рангелова-Пеева, ще бъде през м. април 2014 г., когато се навършва една година от кончината на нейния автор.
Атанас ПАНАЙОТОВ
Корицата на новоиздадената книга.
Евгения Рангелова – Пеева.
Капитан далечно плаване Славчо Рангелов.