НОВИНИ
ДОКУМЕНТИ






:: начало :: търсене в сайта :: морски вестник :: библиотека :: морски колекции :: спомени :: за нас :: коментар
 











ФИЛОСОФИЯ НА АКТИВНОТО ДЪЛГОЛЕТИЕ

Новата философия за поддържане човешкия организъм в добро състояние - здрав, бодър, работоспособен - е отговор на най-голямото предизвикателство за човека - живот в замърсена с киселини и диоксини околна среда, предизвикваща злокачествените клетъчни деформации. ТАЗИ  ФИЛОСОФИЯ  се свързва с един параметър на кръвта и един орган на тялото.
Параметърът, за който става дума, характеризира една фундаментална константа на организма, влияеща директно на хомеостазата - нормалното функциониране на всички органи и системи на организма.
ПАРАМЕТЪРЪТ е водороден показател на кръвта (рН), определящ състоянието на  алкалнокиселинния баланс на организма.
ОРГАНЪТ - това е ЧЕРНИЯТ ДРОБ и стомашно-чревният тракт.

Водородният показател на кръвта за здрав и работоспособен организъм варира между 7,35 и 7,45. Стойности на рН на кръвта под 7,35 показват, че организмът е склонен към заболяване, под 7,2 вече се развиват болестни процеси в различни органи, при 7,1 организмът изпада в будна кома. При рН=6,95 настъпва смъртта на човека.
Водородният показател на кръвта се отразява косвено върху водородния показател на лимфната течност (рН=7,4), слюнката (рН=7,2) и на урината (рН=6,8-7,2). По показателите на тези телесни флуиди също може да се съди за здравния статус на човека.

Алкалнокиселинният баланс на организма е динамичен процес, при който през денонощния цикъл на метаболизма водородният показател на кръвта (рН) променя своите стойности. Продължителното задържане на показателя под 7,35 говори на нарушаване на алкалнокиселинния баланс на организма и ако не бъде възстановен, организмът се излага на опасност от заболяване.
Тъй като най-кръвоснабденият човешки орган е МОЗЪКЪТ, то тъкмо неговата работа, като най-голямата химическа лаборатория на тялото, най-силно се влияе от денонощното колебание на водородния показател на кръвта и от продължителното нарушаване алкалнокиселинния баланс на организма. Тъкмо  за тази цел природата е дарила живите същества със състоянието „СЪН“, за да могат да  възстановят алкалнокиселинния баланс на флуидите в организма си.

Способи за регулиране водородния показател на кръвта

В резултат  замърсяване с киселинни съединения и диоксини  на атмосферния въздух, който дишаме, водата, която пием и храната, която приемаме,  стресът, съпровождащ ежедневието ни, настъпват изменения във водородния показател на кръвта към тревожни стойности - под 7,35. Това се отразява и на водородния показател на урината, променящ се  под 6,8. Урината става по-киселинна, а синята лакмусовата хартийка, с която проверяваме нейната киселинност, променя цвета си към жълто-оранжевите тонове. Физиологически това се проявява в по-честото уриниране и неприятното усещане на парене и сърбеж при самия процес, което изчезва със спиране  самото уриниране.

Как да регулираме водородния показател на кръвта към нормални стойности?
По естествен път това става по три начина:
1. Приемане с храната достатъчно калций или хранителна добавка „коралов калций” (https://www.coralclub.vselena.com);
2. Изменение съотношението на алкалните и киселинните продукти в храната до 80:20 в полза на алкалните. Наличието в менюто на киселинни продукти (месо) следва да бъде компенсирано с достатъчно количество алкални (салата) в отношение 80:20 в полза на алкалните.

3. Приемане на активирана (жива) вода с рН=8,5-9,5.

Най-простият и евтин начин да се регулира рН на кръвта и поддържане на алкалнокиселинния баланс в организма е приемане ежедневно преди хранене 150-200 мл. активирана (жива) вода с рН=8,5-9,0 и наред с трапезната през останалата част на денонощието, в общо количество 36гр./кг. телесно тегло, като това става половин час преди и три часа след ядене.

Никола  НИКОВ,
о.з. капитан II ранг, инж.

Заб. В материала има закодирано послание към командирите от ВМС, възприемането на което може да увеличи съществено активността в денонощните дежурства.