НОВИНИ
ДОКУМЕНТИ






:: начало :: търсене в сайта :: морски вестник :: библиотека :: морски колекции :: спомени :: за нас :: коментар
 











НОВА ГОДИНА ПОД ВОДАТА
Една традиция на българските подводни плувци от преди 50 години

Идеята за посрещане нова година под водата се роди спонтанно. При едно събиране в късната есен на 1963 г. в клубчето на Групата за подводни археологически изследвания във Военноморския музей Варна предложих да се спуснем под водата няколко минути преди настъпването на Новата година, да я посрещнем под водата и да излезем няколко минути вече в новата 1964-та година. Разбира се, преди да направя предложението, го бях обмислил сериозно. Имахме база близо до морето, където да се облечем и оборудваме и после да се завърнем и разоборудваме. Бях почти сигурен, като знаех ентусиазма, с който ни помагаше, че ще срещнем разбиране и от директора Иван Казаков. Страхувах се само от мнението на инж. Антон Беджев относно осигуряването. Ние трябваше да се спуснем с хидрокостюми ГК-2 (вземахме ги от Дивизион подводни лодки на ВМС), като по принцип всеки спускащ се трябваше да се осигурява с осигурително въже. Освен това трябваше да се спускаме в необичайна обстановка - нощно време и в студена вода.
За моя изненада инж.Антон Беджев  посрещна предложението възторжено и веднага разви „стратегията” за осигуряване, нещо като „един за всички, всички за един”, но по-различно - всеки трябва да отговаря за собствената си сигурност (като „подводен боец”), всеки трябва да отговаря за сигурността на групата.
И така посрещането на Новата 1964-та година беше факт. Директорът на Военноморския музей извика семейството си да посрещнат Новата година в музея. Ние също бяхме включени срещу съответна сума. В начинанието се включиха инж. Антон Беджев, Петър Марков (впоследствие мичман в Тихина), Димитър Михайлов (завършил по-късно ВНВМУ „Н. Й. Вапцаров” навигация),  Николай Недев, Илко Раев и аз. Димитър Михайлов беше намерил от свой приятел неопренов костюм, а всички останали облякохме сухите костюми ГК-2. Под водата инж. Антон Беджев беше взел пневматичния си харпун, който без стрела произвеждаше мощни и плътни изстрели като от топ. С него ние известявахме под водата настъпването на новата година.
Иван Казаков беше пратил съобщение за предстоящото събитие на Радио Варна и за наша изненада на Централния мост, от където скачахме във водата, имаше и публика. Слава богу, водата не беше много студена, беше прозрачна, нямаше вълнение и всичко мина добре. Като излязохме от водата ни аплодираха и поздравяваха приятели, близки и варненци, дошли да видят тези щури глави.
На следващата нова (1965 г.) година желаещите за посрещането й под водата намаляха. Влязохме Петър Марков, Красимир Костов и аз. Инж. Антон Беджев ръководеше шествието и снимаше със светкавица. Капитан ІІІ ранг Харалампи Амиорков беше намерил магнезиев факел (флашфеер), който гореше и под водата, и това внесе особен колорит на честването.
Новата 1966-та година посрещнахме под водата 10 души - инж. Антон Беджев, Димитър Михайлов, Петър Марков, Стоян Каракашев, Атанас Вълканов, Славчо Великов, Господин Иванов, Илко Раев, Димитър Терзиев (студент от Бургас) и аз. В Подводната Инженерна Група се беше получила пратка с неопренови костюми и всички бяхме облечени в неопрени. Освен пневматичният „топ”, въведохме новости: бог Нептун с тризъбец и корона, двама факлоносци от двете му страни и новогодишна елхичка, която взехме с нас под водата. Скочихме във водата на две групи, като Нептун, факлоносците и „отговорника” за елхичката бяхме в първата група. Веднага щом попаднахме във водата се отдалечихме от моста, за да могат да скочат колегите от втората група, тогава чак влязохме под водата и се събрахме около елхичката. Факлите догаряха, когато започнах да стрелям с пневматичния харпун ... Имаше вълнение и прибой, а това, както и големият брой участници правеше осигуряването сложно. Когато
излязохме
Нова година под водата - скок с тризъбеца, елхата и магнезиевите факли.
Поздравления за честита и спорна нова година - миг след изплуването на повърхността.
През деня на 2 януари 1967 г. „Командващият” парада с жълти ръкавици е инж.Антон Беджев.
Капитан ІІІ ранг Харалампи Амиорков беше намерил магнезиев факел (флашфеер), който гореше и под водата, и това внесе особен колорит на честването.
на брега се преброихме и си пожелавахме здраве и успехи, от перилата на Централния мост някой ми извика:
- Траяне! Траяне!
Беше Ангел Златанов (Авера) поздравяваше ме и ми подаваше бутилка. - Пийни от това! - казва - Наздраве! Отпих две глътки, нещо много хубаво, елексир, но в него момент не можах да определя какво е. - Разбра ли какво пи? - пита ме Ангел. - Нямам представа. - му отговарям. - Това е вино от хамбургски мискет. - Разбрах, я дай да отпия още две глътки.
Ангел ми подава бутилката и аз пия и усещам вече аромата и силата на виното. То влиза направо в кръвта ми ...
Новата 1967-а година посрещахме под водата 8 души. Освен елхичката, пневматичния харпун, бог Нептун и дежурните магнезиеви факли  и подводни фенери бяхме взели под водата и бутилка шампанско. Инж. Антон Беджев с жълти „диригентски” ръкавици я отвори под водата и няколко човека успяхме да пием шампанско със солена вода ... На втория ден от новата година повторихме ритуала вече при дневна светлина.
Новата 1968-а година посрещнахме под водата рекорден брой подводни плувци - 14, нещо много опасно от гледна точка на сигурността. Когато излязохме от водата в първите минути на Новата година, като черни дяволи, инж. Антон Беджев ни направи „вечерна проверка” и слава богу всички се оказаха  „на лице”. След като се прибрахме и преоблякохме във Военноморския музей продължихме честването в Морския клуб на ул. „Аспарух” № 1.
За последно  посрещнахме новата 1969-та година под водата 9 души. Честването след излизането от водата продължи на учебния кораб „Веслец”, който беше пристанал на Морска гара Варна. За непосрещането на 1970 година под водата имаше обективни и субективни причини. Централният мост на морските бани беше полуразрушен и опасен за качване по него. А субективните - аз бях сдал председателския пост в ръководството на секция „Подводен спорт” (предстоеше ми да отбивам военната си служба) и новото ръководство не можа да организира честването.
Нашето начинание - посрещане на Нова година под водата го нямаше никъде по света. Италианското подводно списание „Мондо Сомерсо” отрази подобаващо събитието през януари 1967 година. Честването се беше  превърнало и в една атракция за варненци - приятелите и привържениците на подводното дело. Тези, които искаха да видят спускането на Централния мост, всяка година ставаха все повече.
Най-много ме е яд (на новото ръководство), че не можа да организира  посрещане на ХХІ столетие и новото хилядолетие под вода. Пропуснат беше рядко срещан шанс веднъж на 100 години плюс веднъж на 1000 години).
Може би не ние, нашите синове биха го направили с не по-малък ентусиазъм от бащите си...
Доц. д-р инж. Траян ТРАЯНОВ
Снимките са от личния архив на автора