Командирът на „Св. св. Кирил и Методий“ капитан ІІ ранг Радко Муевски:
ПРЕСТОЯТ В АНТАРКТИКА ЩЕ БЪДЕ С 5-10 ДНИ ПО-
ДЪЛЪГ ОТ ПРЕДИШНИТЕ
По време на последните плавания в Черно море командирът на научноизследователския кораб (НИК) „Св. св. Кирил и Методий“ и неговите подчинени са успели да проверят състоянието на различните енергетични и навигационни системи и готовността им за продължителна експлоатация в океана. Тези плавания са дали и възможност за придобиване на по-голяма увереност и самочувствие у новите членове на екипажа за собствените им възможности на новите длъжности. Новият личен състав е около 25 %, останалата част ще бъдат на такова плаване за трети или за втори път.
Така капитан ІІ ранг Радко Муевски поема към Антарктида с един добре сглобен и мотивиран екипаж, и с кораб, чията материална част е в много добро състояние. Основание за това му дава и проведеният наскоро доков ремонт, по време на който са огледани внимателно подводната част и арматурите, азимутните движители и подрулващите устройства.
Очаква се престоят в Антарктика да бъде с 5-10 дни по-дълъг от предишните. Няма прекалено много нови задачи, но логистичната дейност, която ще изпълнява екипажът на НИК № 421 си остава разнообразна и напрегната. Едното от планираните изпитания е изпълнено с нови предизвикателства: достигането на остров Смит, който е труден като терен, като място за подход и дебаркиране. Той е отдалечен от Ливингстън на разстояние 35-40 мили и се явява най-западният от Южните Шетлъндски острови. Затова е изложен на влиянията на постоянно редуващите се циклони и антициклони. Може би за цялото антарктическо лято има общо десетина дни (но не последователни!), през които е възможен достъпът до него и то за определени часове. Идеята за такъв елемент от експедицията съществува от преди, но за нейното реализиране са необходими и съответните хидрометеорологични обстоятелства, които там се променят за часове. Затова задачата е планирана за изпълнение именно само при наличието на такива обстоятелства. Това евентуално ще бъде и най-голямото предизвикателство по време на третото експедиционно плаване. Не е лесно да се направи съответната рекогнисцировка до този напълно непознат остров за нашите полярници - той е с много стръмни и високи върхове - ледници. Труден е и достъпът до него - за заставане на кораба и за дебаркиране на лодки. Има много малко скални разкрития, от които може да се направи пробонабиране от нашите геолози. Иначе и екипажът, и изследователите имат опит при дебаркиране на непознати брегове, но на остров Ливингстън. А на остров Смит условията са много специфични и трудни за прогнозиране, защото твърде малко са изследванията (съответно и информацията) за него, което прави задачата още по-значима.
Отново ще има четирима курсанти от ВВМУ (този път - двама механици, една дама навигатор и за първи път една дама от специалността „Мехатроника“, която ще се включи и в осъществяването на логистиката) на дългосрочна практика и станалата вече традиционна краткосрочна практика за повече от 20 курсанти от Варна до Картахена (Исп.) и обратно.
Основният маршрут се запазва: Варна - Картахена - Мар дел Плата (Арж.) - Ушуая (Арж.) - Ливингстън. На Ушуая ще приемат основната група изследователи и логистиците, които ще бъдат посрещнати на Ливингстън от техни колеги, пристигнали там с друг кораб по-рано (в края на ноември) и съответно - подготвили базата за незабавно започване на работата. В Мар дел Плата традиционно ще бъде направена бункеровка с гориво и провизии, и ще бъде дадена „глътка въздух“ за екипажа след изморителното океанско плаване и преди началото на най-трудния етап на прехода.
Експедицията отново ще разчита на съдействието и на помощта на контраадмирал Марсело Тарапов - почетен професор на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“. Макар и вече в запаса, той остава влиятелен фактор в структурите на Аржентина, които се занимават с изследванията на Антарктида. Отново на борда ще има опитен аржентински офицер-полярник като съветник и пилот. В този район на планетата основният език за комуникация (в т.ч. и прогнозите за времето) е испанският и при необходимост от спешни връзки с различните хидрографски и аварийно-спасителни служби този офицер ще играе незаменима роля. Това вече бе проверено миналата година, когато екипажът на НИК № 421 участва в операцията по спасяването на яхтата „Ел Дублон“.
Капитан ІІ ранг Муевски има готовност „пътьом“ да приеме на борда различни товари за нуждите на полярните експедиции и на други държави: Турция и Испания. Сеизмологична и метеорологична станция от Обединените арабски емирства ще бъде транспортирана до един от островите, за да бъде монтирана да действа там. Отделно от летището на остров Кинг Джордж ще приемат изследователи от различни държави и ще ги транспортират до техните изследователски бази. Според капитан ІІ ранг Муевски корабът по време на експедицията е и „совалка“ между островите и разположените на тях бази. Това е част от антарктическото сътрудничество и солидарност - всеки помага с каквото може.
В трудните моменти от плаването капитан ІІ ранг Муевски ще може да разчита на безрезервната подкрепа на досегашния командир на кораба капитан ІІ ранг Николай Данаилов. Той ще бъде нещо като супервайзър на мостика, а двамата заедно са били екип от години и се разбират понякога с няколко думи, понякога дори и с поглед.
От сърце пожелаваме щастливо плаване на екипажа на „Св. св. Кирил и Методий“! Ще го очакваме с добри новини!
Атанас ПАНАЙОТОВ
Снимки Иван САВОВ
Капитан ІІ ранг Радко Муевски пое към остров Ливингстън с един добре сглобен и мотивиран екипаж.
С пълен напред към Антарктида!
Семейството на готвача на кораба главен старшина Митев „събра“ обективите на всички фоторепортери при изпращането на кораба.
В трудните моменти от плаването капитан ІІ ранг Муевски ще може да разчита на безрезервната подкрепа на досегашния командир на кораба капитан ІІ ранг Николай Данаилов.
Церемонията по изпращането приключи. Корабът уверено маневрира в акваторията на Пристанище Варна изток. Командирът вече може спокойно да се усмихне.
Секунди преди отделянето на кораба от Морска гара Варна изпращач подари на тази дама курсант национален трибагреник.
Една от първите команди преди маневрата в пристанището: „Флага пренеси!“