БЪЛГАРИНЪТ И МОРЕТО
Корабоплаване и корабостроителство в средновековна България (VІІ-ХVІІ в.)*
Още по време на Великото преселение на народите (IV-VII в.) нашите прадеди - славяните и прабългарите, проявяват предпочитанията си към заселването в близост до големи водни пространства - морета, езера и реки. В края на VI - първата половина на VII в. славянски флотилии от лодки-еднодръвки взели активно участие при обсадите на втория по големина град във Византийската империя - Солун. През 626 г. по време на аваро-персийската обсада на Цариград голяма славянска флотилия, пристигнала откъм дунавските устия, достойно се сражавала срещу могъщия византийски флот.
През Ранното средновековие (VII-XI в.) Черно море било превърнато във „византийско езеро”. Византийската таласократия (морско могъщество) се стремяла да подтиска и унищожава всяко чуждо корабостроене и корабоплаване в близост до столицата на империята. Каботажно корабоплаване покрай западночерноморския бряг било осъществявано от руски и варяжки лодки и кораби, които с военна или търговка цел се отправяли към Цариград. Корабоплавателните прояви на българите през този период са епизодично явление: през 827-829 г. българска флотилия по река Драва нападала селища в Долна Панония, която влизала тогава в пределите на Франкската империя; български кораби контролирали корабоплаването в Долния Дунав. Тяхно пристанище за съсредоточаване били Дръстър (дн. гр. Силистра) и крепостта, разположена на срещуположния дунавски остров Пъкъйул луй Соаре. Редица изображения на лодки и кораби върху каменни блокове в столиците Плиска и Велики Преслав служат като доказателство за развитие на корабостроенето и корабоплаването. Разполагането на втората резиденция на българския цар Самуил (991-1014) и Българската патриаршия в Преспа на острова на Преспанското езеро „Св. Ахил” едва ли е станало от съображения за сигурност и недостъпност. Плавателността на реките Марица, Места, Струма и Вардар в техните долни течения давала възможност на българите да проникват със своите лодки и кораби понякога в Мраморно и Бяло море, където извършвали пиратски действия.
През XIII-XV век в Западна Европа (главно в италианските републики Венеция и Генуа, Каталонското кралство и Португалия) се извършва голям напредък в мореплаването. Той се изразява в ползването на компаса (бусулата) и портолана (морската карта), строителството на нови бойни и тежкотоварни кораби и нарасналото умение на мореплавателите. Галерите и когите на смелите и дръзки венецианци и генуезци през този период са чести гости на българските черноморски пристанища и осъществяват многостранната връзка между Черноморието и Средиземноморието - една от доминантите в тогавашната история на средновековна Европа. Изображенията на най-различни кораби върху стените на несебърската църква „Св. Йоан Алитургетос (Неосветени) регистрират тяхното присъствие в едно от най-посещаваните наши пристанища.
Наченките на изграждането на морски флот във възобновеното Българско царство трябва да се свържат с името на един от най-великите му владетели - цар Иван Асен ІІ (1218-1241). Заедно с кораби на Никейската империя през 1235 г. и български кораби участват в несполучливата обсада на Цариград, тогава владян от Латинската империя. В началото на ХІV в. с дръзките си нападения на венециански и генуезки търговски кораби в Адриатическо и Средиземно море се прославят известните пирати от български произход Кравен и Марин Българина. През втората половина на същия този век срещаме имената на редица български моряци във ведомостите на корабите от най-силната тогава морска държава - Генуезката република (Яне и Никита от Несебър, Георги, Сава, Теохар, Димитри, Константин, Леон и др. - всички от Варна, Теодор от Ахтопол, Никита Ахтополеца, созополците Георги и Коста и редица други). Някои от тези моряци са характеризирани със своята етническа принадлежност - Михаил Българина, Леон Българина, Маноле Българина, Лео Българина, Йоан Българо-татарина и др.
Най-големи грижи за изграждането на боеспособен морски флот, който да участва в големи морски битки и да респектира генуезците от Пера и Кафа и дори управата на метрополията им, положил българският деспот Добротица (1360-1385), който в продължение на четвърт век водил морска война срещу генуезците, поради което бил наречен като техен „заклет и жесток враг”. За изграждането на този негов флот голяма заслуга имали венецианците, които непрекъснато му оказвали помощ и съдействие.
Истински създател на бойния флот на Османската империя през първата половина на ХV в. бил българинът Балтаоглу (син на търновския воевода Балдю), който приел исляма и се поставил в служба на турските султани Мурад ІІ и Мехмед ІІ Фетих (Завоевател). Като капудан-паша (адмирал на флота) той удържал няколко важни победи в морски битки срещу венецианци, генуезци и византийци. Първото му поражение при обсадата на Цариград през 1453 г. решило и неговата съдба: по заповед на разгневения султан той бил посечен.
Славата на българските корабостроители (калафати) била известна още през ХІV в. Едва ли е случаен фактът, че през 1461 г. турският султан заповядал 22 от общо 40-те триреми на неговия флот да бъдат изработени от майстори в Загора (така била наричана България от италианците). Турските законници и различни други документи от втората половина на ХV-ХVІІ в. разкриват нарасналата роля на черноморските и дунавските пристанища в търговията и цялостния стопански живот (особено на Видин, Никопол, Оряхово, Русчук, Силистра, Тулча, Мангалия, Калиакра, Балчик, Варна, Несебър, Анхиало, Созопол и Ахтопол). Някои от тях се оформили и като важни центрове на корабостроенето. В това отношение особено изпъкнали Варна, Созопол и Русчук. Известният италиански учен и военен специалист Луиджи Марсили, който през 1691 г. преминал през българските земи като пратеник на австрийския император до султана, отбелязва, че в големия град на Дунава Русчук се намирал голям арсенал, където обикновено зимувала турската флота. Той посетил резидиращия тук турски адмирал Али паша, който го приел любезно и го запознал с корабостроителницата, където тогава се строели и поправяли кораби и се изграждали 40 понтона за преминаване на кавалерията и пехотата през Дунава.
Стремежът на турците да превърнат Черно море в едно затворено пространство, достъпно само за тях, претърпял неуспех. Още в края на ХVІ в. казашките чайки (калици) започнали да смущават спокойствието на новите господари на Подунавието и Черноморието.
Чл. кор. проф. д-р ист. н. Васил Гюзелев
* „Корабоплаване и корабостроителство в Средновековна България (VІІ-ХVІІ в.) - това е оригиналното заглавие на статията на академик Васил Гюзелев. А под заглавието „Българинът и морето“ статията е публикувана в представителното издание „120 години български Военноморски сили. 1999 г.“ (на български и на английски език). Негов редактор и съставител е тогавашният началник на отдела „Информация и връзки с обществеността“ в Щаба на ВМС капитан І ранг Валентин Димитров. В по-късните издания, когато той е офицер от запаса, е консултант и съавтор на следващите издания.
Капитан І ранг В. Димитров лично се среща с големия български медиевист и го кани да участва в представителното издание със статия на тази тема. Професорът приема поканата и навреме изпълнява своя ангажимент на 9 април 1999 г. (според запазения авторски оригинал, написан на пишеща машина).
Публикуваме статията, която не е загубила нищо от своята актуалност, и едновременно с това честитим „на патерица“ рождения ден на академик Гюзелев, който на 19 октомври т.г. навърши 88 години. За многая лета на доайена на българската медиевистика! Едновременно с това „Морски вестник“ изказва своята благодарност на о.з. капитан І ранг Валентин Димитров, който ни предостави всички необходими оригинали от изданието „120 години български Военноморски сили. 1999 г.“, за да подготвим настоящата публикация.
Цар Иван Асен ІІ (1218-1241 г.) - създател на българския морски флот - изображение върху златен печат.
Изображение на кораб - стенопис от Боянската църква. (1258 г.).
Фрагмент от сграфито-керамика с изображение на моряк, намерен във Варна. (ХІІІ-ХІV век).
Рисунки на средновековни кораби от XIII-XIV век.
Паметникът на българския деспот Добротица (1360-1385 г.) в Каварна. Снимка Атанас ПАНАЙОТОВ.
Корицата на представителното издание „120 години български Военноморски сили. 1999 г.“
Стр. 6 от изданието, където е публикувана първата половина от статията „Българинът и морето“.
Стр. 7 от изданието, където е публикувана втората половина от статията „Българинът и морето“.
Стр. 1 от машинописния оригинал на статията.
Последната страница от машинописния оригинал на статията, който завършва със саморъчно написаната дата и подписа на автора.