ТРИ БРОНЗОВИ ПРОВИНЦИАЛНИ МОНЕТИ НА ФИЛИПОПОЛ (ПЛОВДИВ) ОТ II - III В. С ИЗОБРАЖЕНИЯ НА КОРАБИ В настоящата статия ще въведем в научен оборот три нови екземпляра на бронзови римски провинциални монети от II-III в., отсечени и емитирани от ателието на античния Филипопол (дн. гр. Пловдив).Същите имат изображения на кораби и се явяват нови доказателства за речното корабоплаване по река Марица в епохата на Ранната Римска империя и за ролята на Пловдив, в качеството му на речно пристанище през онова далечно време.
И трите монетни типа са много редки - два от тях са с изображения на кораби от типа на т.н. актуарии (в ед.ч. - актуарий, б.а., Л.В.), докато третият е от композицията „Речен бог, с кораб-актуарий зад него“.
Монетите са с неизвестно местонамиране, като са познати благодарение на продажбите им в Интернет, забелязани и проследени от автора.
Актуариите, известни още и като „Navis actuaria” са представлявали неголеми по размер кораби, като маневрирането при тях е ставало едновременно и с веслата и с платното, което ги правело най-бързоходните кораби от подобен клас за времето си. Имали са малък брой гребла при това с гребци, а задната част е била със специфична закръглена форма, с горен край силно вдаден навътре като тя е завършвала с удължена хоризонтална плоскост над мястото на кормчията.
Именно такъв тип малки и леко подвижни, но също така и бързи кораби са били предпочитани за къси и по-дълги плавания по коритото на река Марица през античната епоха.
Както е известно, от древния автор Страбон знаем, че в Античността река Марица е била плавателна. Това съобщение на античния географ е окончателно доказано през 1971 г., когато става известна и първата в науката находка на монета на Филипопол, с изображение на кораб. Въпросната монета произхожда от землището на село Паничери (Пловдивско).
Проблемът, касаещ монетите на Филипопол (Пловдив), с изображения на кораби от типа на актуариите, предназначени за речен корабен транспорт вече е бил обект на разглеждане от страна на българската наука.
В настоящият ни материал ще оповестим още три екземпляра от тези редки емисии, които хвърлят нова светлина върху античното минало на Пловдив и в качеството му на речно пристанище на река Марица през съответната времева епоха и свързаната с нея конкретика.
Първата от трите монети (Обр. 1.), е бронзова провинциална монета на Филипопол, с изображение на кораб-актуарий. Тя е отсечена при управлението на римския император Комод (177-180), във функцията му на съимператор на неговия баща - действащият тогава император Марк Аврелий (161-180). …